Klubový seminář na Talavanu
Podzimní víkendový seminář pro členy Klubu Taiji Akademie byl jako pokaždé obsazen do posledního místa a nejpokročilejší studenti se na něm věnovali jak základním sestavám Lao-ťia ji-lu a Lao-ťia erh-lu, tak cvičení ve dvojicích. Část tréninku se díky horšímu počasí sice přesunula do talavanské tělocvičny, ale na náladě a píli to nikomu neubralo, protože uvnitř bylo teplo a Radek měl dost času opravit všem nepřesnosti v navíjení, vylepšovat podle potřeby formy ze „sedmdesátčtyřky“ nebo poradit, jak se lépe naladit na partnera při tchuej-šou.
Víkendové opravování sestav a cvičení ve dvojicích − tchuej-šou
Když jsem v pátek dorazil, byl právě čas večeře a téměř všichni seděli u stolů a hodovali. Jediným štěstím bylo, že jsem nepřijel s větším zpožděním a na talířích zbylo z dobrot i něco pro mě. Z vyprávění u jídla vyplynulo, že někteří přijeli s předstihem a stihli si v podvečer ještě zacvičit. Po vynikající večeři jsme pobírali, co se událo od minulých setkání. Radek nastínil nové nápady k výuce Tchaj-ťi čchüan a v následující diskuzi jsme je rozebírali ze všech možných úhlů pohledu.
Druhý den nás přivítalo krásné, i když dost studené ráno. Nijak nás to ale nezastrašilo a zahřáli jsme se při navíjení hedvábného vlákna. Během vynikající snídaně se ve dveřích objevil Karel Trnavský z Klatov a jeho přítomnost jsme si vychutnávali až do pozdních večerních hodin.
Po snídani jsme si zacvičili několik sestav Lao-ťia ji-lu a pak nám Radek opravoval, co každý potřeboval. Jedna skupina řešila detaily z první sestavy a druhá živost a navíjení v Dělových pěstech. Zahřáli jsme se natolik, že i Jolana odhazovala svršky a prohlásila, že už je jen čtyřvrstvá zima (předtím na sobě měla vrstev šest :-) ).
Po skvělém obědě a příjemném trávení na pokojích jsme opět vyrazili pod širé nebe a zacvičili několik sestav. Po nich jsme se věnovali tchuejšou. To už jsme se ale uchýlili před chladem do tělocvičny, příjemně vytopené krbovými kamny, ve kterých hořel oheň. Radek nás opět inspiroval novými poznatky a radami k dalšímu studiu tohoto umění.
Radek nás inspiroval novými poznatky a radami k dalšímu studiu Tchaj-ťi.
Po zaznění zvonku, jehož zvuk má snad každý návštěvník Talavanu rád, jsme usedli k vydatné večeři. Po ní jsme znovu živě debatovali o Tchaj-ťi a den jsme završili shlédnutím čínského filmu s bojovou tématikou.
V neděli ráno nás studený déšť zahnal znovu do tělocvičny, ve které jsme se zahřáli při Čchi-kungu. Od cvičení nás zpočátku neodtrhl ani vábivý zvuk zvonku, svolávajícího k snídani. Naštěstí jen na chvíli. Po vydatné a výborné snídani jsme kvůli dešti opět zamířili do tělocvičny a Radek nám opravoval spoustu detailů v navíjení a upřesňoval formy ze sestavy Lao-ťia ji-lu.
Po obědě (o jídle na Talavanu by se dal napsat samostatný článek a ne nadarmo se říká, že největší kung-fu na Talavanu je v kuchyni :-) ) se někteří museli vydat ke svým domovům, ale kdo zůstal, ještě do poslední chvíle „nasával“ rady od Radka.
Děkuji Radkovi, Veronice a všem spolubojovníkům za úžasné chvíle strávené na Talavanu.
Víkend to byl velice veselý, inspirující a myslím, že všem vlil živou vodu a ještě větší chuť do cvičení tohoto krásného bojového umění.
Honza Pischnoth