Princip otevření a uzavření
Princip otevření (kchaj) a uzavření (cher) je součástí základních dovedností Čchen Tchaj-ťi čchüan. Je obsažen v každém pohybu. Měli bychom vědět, kde a jak se v daném pohybu mění otevření v uzavření a naopak. Chen Xin (Čchen Sin) ve svých záznamech zdůrazňoval pochopení tohoto principu. Například v knize „Čchen styl Tchaj-ťi čchüan s ilustracemi a teorií“ říká:
„Otevření a uzavření, prázdnota a plnost, to jsou principy boje.“
Pohyb otevření může být popsán s použitím principu navíjení hedvábného vlákna: vnitřní energie je směrována myslí z tan-tchienu do nejzazších částí končetin. Pohyb uzavření je pak ten, při kterém je vnitřní energie vedena do tan-tchienu. Uzavření má charakter jin, otevření jang.
Stejně jako filozofická představa jin a jang spočívá ve střídání, tak i pohyby otevření a uzavření volně přechází jeden v druhý. Obecně řečeno v pohybu je ukryto otevření, v klidu uzavření. Napínání je viděno jako otevření, stažení jako uzavření. Uvolnění energie je otevření, shromažďování energie je uzavření. Rukopis Wanga Zhongyue (Wang Čung-jü) uvádí:
„Tchaj-ťi vychází z wu-ťi, které je zdrojem pohybu a klidu, matkou jin a jang. V pohybu je podstata otevírání, v klidu podstata uzavírání.“
Principy otevření a uzavření představují dvě myšlenky, které nemohou být odděleny. Klasikové Tchaj-ťi praví, že součástí uzavření je otevření a v otevření je obsaženo i uzavření. V každém postoji a pohybu je princip otevření a uzavření obsažen. Když je vrchol pozice otevřený, spodek musí být uzavřený – jako jin a jang, jeden nemůže existovat bez druhého.
Například v pozici Bílá labuť rozevírá svá křídla je vrchol pozice charakteristický otevřením, spodek pak uzavřením, vně otevřený, vnitřně uzavřený. Jednoduchý bič (tan pien) je pozice, která se na první pohled zdá být úplně otevřená, s rukama široce roztaženýma a nohama daleko od sebe.
Bližší zkoumání ale prozradí, že pozice je otevřená z pohledu zleva doprava, avšak uzavřená z pohledu shora dolů. Kombinací otevření končetin a silného uzavření energie směrem ke středu je cvičící připraven reagovat v libovolném z těchto čtyřech směrů.
Tchaj-ťi přizpůsobením principů kruhovitosti pohybu umožní cvičenci projevit charakteristiku otevření a uzavření současně v každém pohybu. Pozornost při cvičení otevírání a uzavírání však musí být věnována spíše vnitřní práci než demonstraci vnějších projevů. Z pohledu praktického využití umožní kruhovitý pohyb (jako reakce na protivníkovu akci) přechod mezi uzavřením a otevřením podle potřeby a bez prozrazení vlastního záměru.