Páteční setkání nad šálkem Hong Cha
Na druhém listopadovém čajovém setkání v Taiji Akademii připravil Petr Donát pro zájemce tentokrát červený čaj Dian Hong s výrazným podílem zlatých tipsů a spektrem chutí, obsahující tóny ovoce, medu i vanilky nebo čokolády. Petr vybral variantu čínského červeného čaje, protože ty jsou oproti tmavým čajů produkovaným v jiných oblastech chuťově zajímavější. Navíc jsou vhodné k čajovému obřadu, protože vydrží více nálevů.
Červený čaj měl opět úspěch. O celkovou atmosféru setkání nad šálkem tohoto lahodného nápoje se s námi podělila Daniela Brádlerová:
„Páteční čaj probíhal tentokrát v komornější atmosféře. Dostavili se pouze „skalní“ milovníci pátečních čajů, kteří se nenechali odradit nevlídným listopadovým počasím. Podle mě, sychravý večer paradoxně vytvořil ten správný kontrast k uvědomnění si „povahy“ čaje Dian Hong. Plná, ale přesto jemná chuť čaje evokovala pocity pohody a klidu. Čaj oplýval velmi jemnou, lehce ovocnou vůní a byl příjemný i po stránce vizuální − vynikal sytou červenohnědou barvou a to i po více nálevech. Čaj všem velmi chutnal a těšíme se již teď, jaký čaj k degustaci Petr vybere na předvánoční čajovnu.“
Červený čaj − Hong Cha − je čínské pojmenování skupiny čajů, které v západních zemích známe zpravidla jako čaje černé nebo tmavé. Všechny čaje se vyrábí z lístků stejného keře Camellia sinensis. Na rozdíl od zelených, polozelených (oolongu) nebo bílých čajů prochází černý čaj delší oxidací, má silnější vůni a obsahuje více kofeinu než ostatní méně oxidované čaje.
Zatímco zelený čaj ztrácí většinou svou vůni během roku, černý čaj si ji udrží po několik let. To byl také důvod, proč byl dlouho využíván v obchodu a v Mongolsku, Tibetu a na Sibiři byl až do devatenáctého století využíván jako měna. Od doby dynastie Tchang byl černý čaj namočený v horké vodě používán jako barvivo na látku pro nižší třídu obyvatelstva, která si nemohla dovolit kvalitnější barvy na oblečení. Černý čaj byl jediný čaj známý západnímu světu. Ačkoliv popularita zeleného čaje postupně roste, černý čaj stále zaujímá více než devadesát procent čaje prodaného na Západě.