Šarlatové roucho a Staré čajové hlavy
V letošním roce pokračuje tradice čajových obřadů s ochutnávkou méně obvyklých černých, zelených a woolong čajů. Pořádá je každý druhý pátek Petr Donát, který se přípravou čajů zabývá již řadu let. V příjemné atmosféře malého sálu Taiji Akademie se můžete zastavit po shonu všedních dnů. Vychutnejte si lahodné nápoje i přítomnost přátel, které si s sebou přivedete:
Setkání u šálku Velkého šarlatového roucha
V únoru nám čajomilcům připravil Petr Donát skutečnou lahůdku – nápoj označovaný za „Krále čajů“, woolong nádherné hnědočervené barvy a jiskrné chuti s názvem Velké šarlatové roucho.
Za své pojmenování vděčí Velké šarlatové roucho (Da Hong Pao/Ta Chung Pchao) legendě. V dávných dobách onemocněla matka císaře závažnou chorobou a lékařům se ji nedařilo uzdravit. Teprve po vypití několika šálků Da Hong Pao se zdraví této ženy jako zázrakem zlepšilo a časem se úplně uzdravila.
Císař si čaje velmi považoval a jako vděk za uzdravení matky a na ochranu před mrazem dal čajové keříky, z nichž byl čaj vyroben, přikrýt nejkvalitnějším šarlatovým suknem. Odtud název šarlatové roucho.
Šarlatové roucho má výrazně pozitivní účinky na zdraví: odstraňuje stres, detoxikuje, spaluje tuk, pomáhá při vysokém krevním tlaku či žaludečních potížích.
Čajovníky dodnes rostou v provincii Fujian (Fu-ťien) v pohoří Wu Yi Shan (Wu I Šan) a jsou velmi uctívány. Původně byly čtyři, ale jeden z nich uhynul. Ze zbylých tří čajovníků byly vypěstovány další tři. Od roku 1920 nechává čínská vláda původní čajovníky střežit.
Tento čaj popíjejte, chcete-li pozitivně působit na svou mysl: odstraňuje stres, zvyšuje soustředěnost a pocit pohody. Je výborný jako prevence proti zubnímu kazu a pomáhá tělu v boji proti některým jedům, navíc zmírňuje nadměrné pocení, krvácení a průjmy. Má vynikající antioxidační a detoxikační účinky na lidský organismus. Obsahem vitamínů a minerálů pozitivně působí i na vysoký krevní tlak, posiluje cévy, mírní žaludeční potíže a pomáhá spalovat nadbytečný tuk.
Staré čajové hlavy
První březnový pátek jsme se opět sešli v komorním prostředí. Vynikající čaj Lao Cha Tou Puerh (Lao Čcha Tchou Pchu-er) − Staré čajové hlavy nám Petr podával stylově na černo-bílý stůl připomínající symboly čínské filozofie, prvky jin (černá) a jang (bílá).
Polovina účastníků navštívila čajové posezení v Taiji Akademii poprvé. Společné téma rozhovoru nás ale velmi brzy naladilo na stejnou notu. Vše se točilo okolo cvičení Tchaj-ťi, různých sort čajů a míst, kde čaje rostou.
Lao Cha Tou Puerh vzniká jako vedlejší produkt procesu fermentace − wo dui.
Čaj Lao Cha Tou Puerh má zajímavý nejen svůj název, ale i způsob vzniku, který je velmi neobvyklý. Čajové hlavy totiž vznikají jako vedlejší produkt procesu fermentace, která se nazývá wo dui (wo tuej).
Fermentace má simulovat podmínky, za kterých čaj přirozeně stárne, a výsledkem je shu puerh (šu pchu-er). Shu puerh tak nemusí zrát několik let jako sheng puerh (šeng pchu-er) a za kratší dobu (např. 50 dní) získá vyšší kvalitu. Jde v podstatě o napodobení chuti a barvy syrového sheng puerhu. Proces wo dui vznikl v roce 1973 a rozsáhlá výroba zralého puerhu následovala o dva roky později. Výsledný čaj se může pochlubit sladší, hladší chutí a řadou vyrovnaných nálevů.
Štěpánka Zeithamlová