U Mistra Zhu v Čchen-ťia-kou 2011
Zpověď Radka Koláře − jak se změnilo Čchen-ťia-kou od jeho první návštěvy v roce 2011.
Zdravím všechny studenty Taiji Akademie a přátele,
i letos jsme se vydali do Číny na obvyklou letní návštěvu Mistra Zhu Tiancai. Čchen-ťia-kou je malá vesnička kousek od Žluté řeky a kláštera Šaolin. S její historií se pojí i vznik Tchaj-ťi čchüan. Rodina Čchen zde po 18 generací rozvíjí a praktikuje bojové umění Tchaj-ťi-čchüan.
Sedím v malé čajovně u Mistra Zhu v Čchen-ťia-kou. Mistr připravuje se svými syny blížící se slavnost otevření nové školy a já vzpomínám na to, jaká byla moje první návštěva tady.
Když jsem před 11 lety poprvé navštívil Čchen-ťia-kou a mistra Zhu Tiancai, vesnice byla velmi chudá a bydlení jednoduché. Voda tekla vždy jen půl dne a s elektřinou to bylo podobné. Lidé zde byli přátelští, většina z nich pracovala na poli a žila uměním Tchaj-ťi.
Postupně se podmínky měnily k lepšímu a dnes po jedenácti letech zažívá Čchen-ťia-kou rozkvět. Vesnice se rozrůstá a staví se nové školy Tchaj-ťi, hotely a obchody. Na jedné straně je to příležitost a práce pro místní lidi, na druhé straně se pomalu vytrácí původní podoba vesnice a její jednoduchý život. Vzpomínám, jak překopaná cesta do vesnice na dva týdny znemožnila autům a autobusům dostat se do vesnice. Dnes prochází vesnicí velká silnice a staví se další…
Mistr Zhu Tiancai nevyužil nabídky na postavení velké školy na okraji vesnice a rozhodl se přestavět svůj dům, ve kterém vyrůstal. Nedaleko odtud cvičíval jako malý kluk se svým mistrem. Naproti přes ulici stojí dům, ve kterém se svému umění Tchaj-ťi čchüan učil Jang Lučan − zakladatel stylu Jang. V mistrově domě se spojuje historie starého rodinného stylu Tchaj-ťi a současná mladá generace učitelů, kteří se rozhodli v umění pokračovat.
Minulý rok jsme bydleli prakticky na stavbě; všude v domě špína a suť. Naše dva týdny byly opravdu drsné. Nebylo kde sušit prádlo, kde si sednout. Toalety nefungovaly a cvičili jsme v rozestavěné tělocvičně. Na terase nám při cvičení zedník dýchal na záda. I přesto jsme prošli celou sestavu 83 forem nové školy rodiny Čchen a byli jsme šťastní. Když jsme letos přijížděli s Karlem Trnavským jako předvoj naší skupiny do Čchen-ťia-kou, těšili jsme se, že dvouletá rekonstrukce skončila a napjatě čekali, jak bude nový dům vypadat. Mistr nás přivítal v dobré náladě a postupně nás provedl po celém domě. Bylo vidět, jak je hrdý na novou školu a jak je šťastný, že dlouhá doba starostí skončila. Jak to tedy celé dopadlo?
Ti, kdo jste s námi během uplynulých deseti let byli v Číně a u mistra bydleli, budete příjemně překvapeni. K domu byla přistavěna nová budova a jedno celé patro. Vše je zdobeno v tradičním stylu a uvnitř najdete pokoje na spaní, jídelnu, čajovnu, tělocvičnu, mistrovu pracovnu a společenskou místnost. Kolem celého dvora je přistavěn ochoz pro cvičení venku. Celková úroveň bydlení se přiblížila našim zvyklostem. V pokojích teče teplá a studená voda, jsou klimatizované a po celém objektu je možnost bezdrátového připojení na internet.
Celý den jsme cvičili na dvoře. Krásný pevný povrch na cvičení, klid vysokých zdí a zvuk fontány, to vše vytváří příjemnou atmosféru a usnadňuje cvičení. Karel se připojil ke skupince místních studentů a zacvičil s nimi sestavu dělové pěsti. Potom jsme pod vedením mistra Zhu zacvičili několik sestav Lao-ťia ji-lu a diskutovali některé techniky.
Večer, když vše utichlo, jen několik studentů na krásně osvíceném dvoře cvičilo Tchaj-ťi meč. Mistr Zhu se nečekaně objevil a sledoval naše cvičení. Posadil se a vysvětlil nám několik technik s mečem. Potom jsme společně velmi pomalu prošli sestavu a Mistr nás opravil. Připadal jsem si jak v nějakém snu… večer… klid… vzdálený zvuk zvonu…. dva studenti cvičí na tradičním čínském dvoře meč a Mistr předříkává: „sekni… bodni… dva kroky a řízni…“.
Radek Kolář