Vánoční „Taiji jízda“ s Ferrari mezi čaji
Máte občas pocit, že vše je na svém místě a zapadá do sebe? Přesně tak na mě zapůsobila poslední letošní ochutnávka z čajovny Petra Donáta. Malý sál Taiji Akademie, jindy prodchnutý koncentrovanou, dovnitř obrácenou energií Čchi-kungu, se zaplnil veselým štěbetáním kamarádů a známých, kteří se rozhodli v předvánočním shonu na chvíli zastavit. Petr dokonale odhadl atmosféru, když vybral čaj Ta Chun Pao (Da Hong Pao) – „Velké šarlatové roucho“, slavný fermentovaný woolong. Jeho zahřívající podstata ho předurčuje k pití za zimních večerů ve společnosti přátel.
Místností se linula příjemná podbarvující hudba spolu s jemnou a přesto výraznou vůní Šarlatového roucha. Chuť čaje se s každým nálevem měnila. Vánoční atmosféru dokreslila i měsíční Liduška, dcerka Darjy Ždanové, které se už po Taiji Akademii stýskalo a přišla se alespoň pochlubit svým malým „Jezulátkem“.
Jak přišel čaj ke svému poetickému názvu? Woolong z hor Wu Yi vyléčil podle legendy matku císaře za dynastie Ming. Jako projev díků nechal císař zaslat velkou róbu a tou byly čajovníky (tehdy čtyři) přikryty. Od té doby je tato odrůda známá jako Velké šarlatové roucho.
Ta Chun Pao je v Číně považován za „Krále čajů“, jakési Ferrari mezi čaji, pro své chuťové vlastnosti i zdravotní účinky. Číňané doporučují nepít ho nalačno, protože podporuje trávení a spalování tuků. Často ho proto kombinují s masovými pokrmy. Některé pilné hospodyňky přinesly na ochutnání své vánoční cukroví a jiné dobroty, a tak nás Petr nemusel dvakrát pobízet, abychom něco pojedli. Rádi jsme uposlechli doporučení „čajových odborníků“.
Domů jsme nakonec odcházeli příjemně naladění a uvolnění, navíc s dárkem v podobě Puerhu – Zlatého melounu, který nám Petr věnoval. Děkujeme za milou pozornost :-)) .
Pár slov o Ta Chun Pao
Čaj často zdobí přívlastky – nedostupný, drahý, skvělý. Nejdražší odrůda – Ta Chun Pao Originál se prodává za neuvěřitelných 2,5 mil. Kč za 100 gramů. To znamená, že je více než desetkrát dražší než kokain!
Velké šarlatové roucho je jedním z nejlepších útesových čajů z Fu-ťienu (Fujianu), hor Wu I (Wu Yi) – kolébky woolongů vůbec. Díky místnímu počasí a kamenité půdě dostává zvláštní rysy, které se později prohloubí tradičním zpracováním. Typické jsou pro něj tmavě hnědé listy, často s uhelným leskem, velmi vyvážená chuť, výrazná a přesto jemná a příjemná vůně. Původní čajovníky jsou od roku 1920 přísně střežené a běžný turista se k nim nemá šanci přiblížit, natož je vyfotografovat (k tomu je třeba mít vazbu na čínskou vládu). Výsledný čaj putuje primárně čínské vládě.
Krásné vánoční svátky s šálkem dobrého čaje vám přejí
Alena Koutecká a Vaše Taiji Akademie