Léto – vaše srdeční záležitost
Tak ho tu konečně máme! Léto! Pro mnohé z nás nejoblíbenější roční období plné slunných dní a teplých nocí, prázdnin, dovolených a výletů, setkání s přáteli, pikniků, opalování i sladkého nicnedělání… prostě všeho, co máme rádi. Zatímco podle astronomického kalendáře začíná léto v červnu, tradiční čínská medicína klade jeho začátek už na 16. květen. Rozeznává dvě letní období – léto (trvá od 16. května do 16. srpna) a pozdní léto (trvá od 16. srpna až do astronomického podzimu).
Letní žár
Létu dominuje element OHNĚ. Oheň dává jiskru – nadšení, zvýšenou aktivitu a pohyb, touhu po nových dobrodružstvích a kreativitu. K prvku ohně se váže emoce radost. Udržujeme-li svůj oheň v rovnováze, je náš duch plný radosti a zvýšené kreativity. Jakmile zeslábne, klesne i naše radost a my se dostáváme do deprese. Nadbytek ohně vede k neklidu, který se projevuje netrpělivostí, impulzivním a agresivním jednáním.
S létem je spojena stoupající jangová energie – energie mužského principu. Vše, spojené s mužským (jangovým) principem, dosahuje svého vrcholu – aktivita, dynamika a pohyb, světlo, horko a růst.
Vhodná výživa na léto
V horkém letním počasí volíme jednak pokrmy jinového (ochlazujícího) charakteru a pak také potraviny podporující element ohně – potraviny hořké chuti.
Potraviny charakteru JIN
V horkých dnech není příliš vhodné hledat osvěžení ve zmrzlině a ledových nápojích, protože chladná energie oslabuje slezinu a stahuje tělo, což může vést k zadržování tekutin a horka uvnitř těla. Vhodnější je volit potraviny, které svou kvalitou odpovídají charakteru jin a mají na tělo ochlazující účinek.
Doporučovány jsou zejména jahody, vodní meloun a okurky. Jahody mají vysoký obsah vitamínu C (podporují tedy mimo jiné vstřebávání železa), tradiční čínská medicína je také doporučuje na suchý kašel, protože lubrikují plíce. Jedí se při pokojové teplotě. Vodní meloun obsahuje kromě vitaminu C až 90% vody a hodně draslíku, který je důležitý pro hydrataci buněk, navíc se u něj díky tlusté slupce vyskytuje menší množství pesticidů.
Jídlo podporující váš oheň
Potraviny, které podporují element ohně jsou potraviny hořké chuti. Zejména vhodné jsou různé listové saláty, např. rukola, dále čekanka atd., z ovoce třeba grep. Oheň podporuje i koření bazalka, majoránka a kurkuma. Dříve se hořká zelenina, bylinky, odvary a kořínky objevovaly v jídlech podstatně častěji, než je tomu dnes, kdy se dává přednost spíše chuti slané, sladké a občas kyselé.
Nejvhodnější pokrm pro období léta představují lehké zeleninové polévky, které nám dodají dostatek tekutin i živin a jsou dobře stravitelné. Můžeme je zavařovat obilovinami, vhodná je například quinoa, z luštěnin se doporučuje červená čočka. Velmi důležitý je dostatečný příjem tekutin. Více než množství vody, které vypijeme, je důležité to, jak ji využijeme. Vhodnější než pít velké množství čisté vody je příjem vody v potravinách, které na ni jsou bohaté. Ideální je sezónní zelenina a ovoce, které jsou v létě velké a plné šťávy.
Hýčkejte v létě své srdce
Podle čínské medicíny se k létu pojí srdce a tenké střevo. Je důležité jim zejména v létě věnovat pozornost a péči a zbytečně je nepřetěžovat. Srdce a tenké střevo jsou podle čínské nauky párové orgány. Ve své hlubší podstatě se to projevuje tím, že tenké střevo chrání srdce v tom smyslu, že zabraňuje přemíře horkosti a napětí.
Toto napětí vypouští tenké střevo ven z těla přes močový měchýř. Projevuje se to pocitem pálení při močení, v horších případech zánětem močového měchýře. Další cestou, jak reaguje střevo, když je v nerovnováze, je průjem. Tělo se při něm zbavuje všeho, ať se to týká jídla nebo myšlenek a emocí. V takovém případě se však tělo rychle zbavuje nejen toho, co je pro něj špatné, ale i toho, co mu svědčí. Stres, kritičnost (i k sobě) a nadměrné analyzování jsou největšími nepřáteli tenkého střeva.
Cvičení Tchaj-ťi vám může pomoci
Jednou z cest, která vede k harmonizaci organismu, je cvičení Tchaj-ťi. Nepotřebujete k němu vlastně nic, můžete ho praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Stačí se zklidnit, postavit do postoje, při němž se srovná páteř, a volně dýchat do břicha. Práce s dechem a koncentrace má blahodárný účinek nejen na vaše tělo, ale i mysl. Pravidelné cvičení Tchaj-ťi pomáhá léčit vysoký krevní tlak i různé neurózy a ulevuje od každodenního stresu. Tchaj-ťi se hodí jako rekreační cvičení pro zdraví i jako doplněk k jiným sportovním aktivitám na dovolenou.
Máte-li chuť naučit se základy Tchaj-ťi a podpořit tak své tělo i ducha, otevíráme LETNÍ PRÁZDNINOVÝ KURZ pro začátečníky.