Ohlédnutí za červnovým víkendem na Talavanu
Prázdniny jsou v plném proudu a na Tchaj-ťi škole Talavan si užívá týdenní pobyt první skupinka studentů Taiji Akademie. Přesto se pojďme ještě krátce podívat, jak se líbil poslední talavanský víkendový seminář. O své dojmy se s námi podělila Iva Krombholzová:
U otevřených talavanských seminářů možná platí dvojnásob, že se jejich charakter přirozeně dotváří na místě. Obrys načerpají z počasí a ročního období, motivy vnáší učitel, skupina vytvoří atmosféru, ale osobní významy si s sebou přinese (a na konci i odnese) každý z nás jiné. (A kdyby snad někomu chyběl prvek tajemství, stačí se nedívat na jídelní lístek a nechat se několikrát denně výsostně překvapovat.)
Radek zvolil pro víkend téma návratu ke kořenům – k principům, základům i historii Tchaj-ťi.
Aby se člověk takhle pojatému setkání od začátku co nejvíc „otevřel“, zdá se mi jako ideální dorazit v pátek večer pěšky a při cestě z Čimelic si buď nechat lesem tříbit myšlenky, nebo nemyslet na nic a užívat si cestu, tu doslovnou, nebo kdo chce, i nějakou svoji obraznou. Přesně to se mi kvůli pracovnímu vytížení tentokrát nepodařilo, možná příště.
Radek (Kolář) pro víkend zvolil téma návratu ke kořenům a počasí nám k němu dalo konkrétní prostor. Když nepálilo slunce, vraceli jsme se pod Radkovým vedením k základním principům a dovednostem při cvičení. Když teplota k sobotnímu poledni stoupla, vrátili jsme ke kořenům Tchaj-ťi při vyprávění ve stínu.
Útržky příběhů o Chenjiagou [Čchen-ťia-kou] jsem neslyšela poprvé, a nevyprávěly se ani naposledy, ale ve spojení s ještě čerstvými dozvuky návštěvy Mistra Zhu Tiancaie [Ču Tchien-cchaje] najednou měly o pár rozměrů víc. Ostatně – což byl můj osobní vnesený význam – jako ten víkend všechno. Na konci semináře byl tak možná nejsilnějším dojmem, který s kořeny nějak tematicky souvisí, pocit důvěry. A poděkování jako vždy patří všem, kteří se na tom podíleli.