Čím posílit imunitu nejen v zimě…
Čím posílit imunitu nejen v zimě…
Zima je období, které prověřuje náš imunitní systém. Dny jsou krátké, často sychravé, sluníčka i světla je málo. Člověku je zima, nemá náladu, tělo je unavené. Navíc často řádí nejrůznější nachlazení a chřipky a organismus potřebuje dobít „baterky“ ještě jinak než jen běžnou stravou a spánkem. Po čem rychle sáhnout, když se necítíme nejlépe?
K posílení obranyschopnosti a imunity je výborná kustovnice čínská neboli goji, která patří k nejvýživnějším plodům na naší planetě. Je klenotem a nepostradatelnou součástí tradiční čínské medicíny. V Číně se celá staletí používá jako omlazující ovoce posilující čchi.
Kromě pozitivního vlivu na imunitu harmonizuje činnost jater a ledvin, zprůchodňuje a uvolňuje energetické bloky v jaterních a ledvinových meridiánech.
Vzhledem se ne náhodou podobá šípku, sušená vypadá jako větší červené borůvky. Chutí připomíná něco mezi brusinkou, třešní a šípkem. Obsahuje 21 stopových prvků, které se v potravinách nacházejí zřídka, vitamíny C, B1, B2, B6, E a karotenoidy. Sušené plody lze konzumovat samotné, ve formě nálevu či přidávat do kaší, čajů apod. Účinek je patrný již po 10 dnech užívání.
Dobrou volbou je také rakytníkový sirup. Rakytník řešetlákový je trnitý, rozložitý dvoudomý keř se stříbřitými podlouhlými lístky a oranžovými bobulemi. Je jedním z nejbohatších zdrojů vitaminu C a E, dále A, D, K. Obsahuje minerální látky, rutin, sacharidy, barviva. Užívá se jako prevence proti infekcím, zpomaluje stárnutí, stabilizuje imunitní systém. Ze semen se lisuje olej, který se používá i v kosmetice (hojí rány po popáleninách, proleženinách, je vhodný při akné a ekzémech).
Jako prevence v období chřipkových epidemií či rychlou první pomoc při počínajícím nachlazení se osvědčuje Echinacea purpurea (Třapatka nachová), která je snad nejznámější léčivkou této doby. Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie, nevídaně posiluje náš nespecifický imunitní systém a jeho včasnou reakci a také tlumí vnímání bolesti.
Díky svým desinfekčním účinkům se aplikuje zevně na nejrůznější poranění, spáleniny, ekzémy, opary, křečové žíly, hemoroidy apod. Doporučována bývá i pacientům, kteří podstupují léčbu chemoterapeutiky nebo ozařováním, neboť dokáže zvýšit množství bílých krvinek.
Rostlina obsahuje estery mastných kyselin, polysacharidy, seskviterpenické alkoholy, dihydroxinardol, silice, třísloviny a další látky. Dnes můžete běžně koupit extrakt ze suchých kořenů a nati nebo šťávu lisovaná z čerstvé nati, zpracovanou do formy sirupů, kapek či šťáv.
Echinacea se podává obvykle ve formě tinktury, někdy i jako odvar, což je méně účinné, neboť sušení její účinnost snižuje. V prevenci se užívá jedna čajová lžička tinktury denně, v době nákazy lze dávku zvýšit až na jednu čajovou lžičku každé 3 hodiny.
Většinu produktů koupíte běžně v lékárně nebo v prodejnách zdravé výživy. V našem Taiji obchůdku nabízíme kustovnici, čistou rakytníkovou šťávu i výborný rakytníkový sirup.
Martina Burešová, Alena Koutecká
Taiji Akademie