fbpx


Seznam forem

1. Jou šun čchan kung − Navíjení pravou rukou
2. Jou ni čchan kung − Odvíjení pravou rukou
3. Cuo šun čchan kung − Navíjení levou rukou
4. Cuo ni čchan kung − Odvíjení levou rukou
5. Šuang ni čchan kung − Odvíjení oběma rukama
6. Šuang šun čchan kung − Navíjení oběma rukama
7. Šuang lü − Stažení oběma rukama − vlevo dolu
8. Šuang lü − Stažení oběma rukama − vpravo dolu
9. Šuang kchaj − Otevření oběma rukama
10. Šuang che − Zavření oběma rukama
11. Šan pu šuang lie − Nakročení a rozdělení oběma rukama
12. Šan pu šuang lie − Nakročení a rozdělení oběma rukama
13. Li juan nej čuang − Kroužení rukama k tělu
14. Li Juan waj čuang − Kroužení rukama od těla

Čchan-s‘-kung − Navíjení hedvábného vlákna 

Jednou z výrazných charakteristik Čchen Tchaj-ťi čchüan je jeho důraz na spirálovité pohyby. Tyto pohyby se často přirovnávají k otáčení kokonu bource morušového, když se z něj při sklizni jemně, plynule a bez přerušování odvíjí hedvábné vlákno. Klasikové Tchaj-ťi čchüan doporučují hýbat se jako bychom „táhli hedvábí“. Navíjet hedvábí znamená získávat vlákno složitým, spirálovitým, šroubovitým pohybem.

V Tchaj-ťi je celé tělo naplněno otáčivým, kruhovitým pohybem. Vnitřní otáčivý pohyb je sladěný s vnějším otáčivým pohybem. Když se jedno pohne, hýbe se i všechno ostatní. Veškerá síla čchi vychází z centra mysli do morku kostí, pak se ze svalů a šlach přenese až do končetin.
Mistr Čchen Sin (1849−1929)

Rozvíjení energie navíjení hedvábného vlákna (čchan-s´-ťing) je tedy jednou z hlavních tréninkových metod Tchaj-ťi čchüan a je nezbytné k dosažení maximálních zdravotních účinků i bojových dovedností. Navíjení hedvábného vlákna pomáhá odstranit ztuhlost a zlepšuje pružnost a ohebnost.

Každý Tchaj-ťi (taiji, taichi) pohyb se provádí pomocí energie navíjení hedvábného vlákna a skládá se ze tří složek: uvolnění, natažení a otáčení či kroucení. Vynechání jedné z těchto tří složek velmi sníží účinnost pohybu. Důležitým cílem cvičení navíjení hedvábného vlákna je otevřít a uvolnit hlavní klouby a spoje v těle (krk, ramena, lokty, zápěstí, hruď, břicho, pas, kyčle, kolena a kotníky). Zároveň pomalé, plynulé, otáčivé pohyby natahují a posilují svaly a šlachy, takže jsou pak méně náchylné ke zranění.

Tradiční čínská medicína vnímá zdraví jako zdravé proudění čchi (qi), které vytváří silnou a vyrovnanou energii, chránící před nemocemi. Zablokování nebo stagnace čchi v určitém kanálu má negativní vliv na příslušný orgán a vede nakonec k onemocnění celého těla.

Kromě zlepšení vnitřní cirkulace čchi (qi) a krve je procvičování navíjení hedvábného vlákna a Tchaj-ťi forem účinným zátěžovým cvičením pro svaly i kosti, u kterých pak dochází ke zvýšení hustoty a síly.

Není k dispozici events hodin!
No events available!